OBITELJ - zajednica kojom upravlja LJUBAV!
Autor: Jasminka Stošić, 17. 5. 2020.
UN je 1993. godine odredio 15. svibnja kao Međunarodni dan obitelji s ciljem da se naglasi važnost obitelji kao osnovnog elementa svakog društva. Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana obitelji na razini Ujedinjenih naroda posvećeno je temi „Obitelji, obrazovanje i dobrobit obitelji“ odnosno uloga obitelji i obiteljske politike u promicanju obrazovanja i opće dobrobiti njenih članova. Budući da su toga dana sve obitelji pozvane proslaviti svoje zajedništvo, vezanost i ljubav koju osjećaju jedni prema drugima, u zajedničkim aktivnostima i uživanju jedni u drugima, i u PŠ Miljevci odazvali su se tome pozivu!
Evo kako su učenici 2. razreda PŠ Miljevci realizirali svoj MINI – OBITELJSKI PROJEKT kojega su osmislili kao ideju na Satu razredne zajednice, a proveli zajedno s ostalim članovima svojih obitelji tijekom protekle sedmice.
Udružene aktivnosti usmjerene na uređenje njihovih dvorišta i okućnica bile su izvrsna prilika, osim za rad i učenje novih vještina i znanja, i za neprocjenjivo važne trenutke razmjene ljubavi i jačanja obiteljskog zajedništva.
Kakav je bio konačni učinak projekta najbolje potvrđuju fotografije koje dijelimo s vama!
Uz fotografije drugašića, donosimo i nekoliko onih koji su potvrda kako su i prvoškolci dali svoj doprinos obilježavanju ovogodišnjeg Svjetskog dana obitelji.
Također možete vidjeti i foto - priloge koji su rezultat izvannastavnih aktivnosti koje su s miljevačkim učenicima (povodom „obiteljskog dana”) proteklog tjedna provele učiteljice Nadin, Marina i Jasminka. One su dokaz kako su, premda su još maleni, miljevački školarci itekako svjesni važnosti OBITELJI – zajednice od koje sve počinje i u čijem se okrilju i oni sami uvijek najbolje osjećaju.
Bez obzira na sve definicije svijeta, obitelj zapravo definiramo mi sami. Zajednička nota svim obiteljima je LJUBAV. A ona je u obitelji - beskrajna! Obitelj je suosjećajna, zabavna, pouzdana, jedinstvena, sposobna praštati, iskrena, zaštitnička, prijateljska, konstantna…
Učenici i učiteljice PŠ Miljevci žele vam:
SRETAN DAN OBITELJI!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.