Sadnja voćaka u Miljevcima
Autor: Jasminka Stošić, 26. 11. 2020.
Učenici 2. i 3. razreda PŠ Miljevci uključeni su od ove školske godine u novu izvannastavnu aktivnost: „Mladi čuvari kulturne baštine“ (Voditeljica: Jasminka Stošić) pa su u skladu sa svojim programom proteklog tjedna sadili voćke, i to stare domaće vrste, kakve su isključivo uzgajali u našem zavičaju nekada i naši preci.
Cilj ove aktivnosti bio je očuvanje tradicije i uzgoj ekološki provjerenih biljnih vrsta. Ta naša hvalevrijedna aktivnost izvrsno se uklopila i u akciju građanske incijative Dani kolektivne sadnje drveća - „Zasadi stablo - ne budi panj!“, koju i ove godine provodimo u našoj školi...
...a ovaj put i uz malu pomoć našeg veselog prijatelja!:)
Prilikom sadnje sadnice breskve i oraha, ali i ukrasnog bilja kojim smo upotpunili već ranije posađene cvjetne vrste u našem školskom dvorištu, učenici su kroz praktične aktivnosti usvojili i neke radne i ekološke navike, koje će im, zasigurno, izvrsno koristiti i u njihovom budućem životu.
A našim voćkama poželjeli su dug život, uspravan i pravilan rast i dobar urod kada za to dođe vrijeme. Tko zna koji će se mališani sladiti njihovim plodovima? Sretni smo zbog činjenice da ćemo im svojom prošlotjednom akcijom, uz značajnu pomoć i korisne savjete našeg domara Ivice, baš mi to omogućiti.
Time nastojimo ostvariti i međugeneracijsku povezanost s našim prethodnim, ali i budućim naraštajima. Vjerujemo kako ćemo uspjeti u svom plemenitom naumu. A to, složit ćete se, nije uopće za podcjenjivanje!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.