Nacionalni dan znanosti o okolišu
Autor: Lareta Žubrinić, 2. 3. 2021.
Naši petaši, ekolozi Učeničke zadruge "Bukvica", obilježili su sa svojom učiteljicom prirode Sabinom Karzalko Nacionalni dan znanosti o okolišu (28. veljače).
Obilježavanjem ovog dana želi se potaknuti ljude da preuzmu odgovornost za očuvanje planeta, a posebice zaštićenih područja.
Poslušajte i pročitajte njihove poruke i slijedite primjer!
Podržavaj one hotele, avionske kompanije, odmarališta, brodske kompanije, turističke agencije koji unapređuju štednju energije i zaštitu okoliša, čuvaju kvalitetu vode i zrak
Ne kupuj proizvode izrađene od ugroženih biljaka ili životinja (npr. od kornjačevine, životinjske kože, perja i sl.)
Za sobom ostavi samo otiske stopala. Sa sobom odnesi samo fotografije. Ne piši grafite! Ne ostavljaj smeće! Ne odnosi “suvenire” s historijskih mjesta, nacionalnih i prirodnih parkova.
Uvijek slijedi zacrtane putove. Ne uznemiravaj životinje, ne beri biljke, ne uništavaj njihova prirodna staništa.
Poštuj krhkost zemlje. Shvati da, ne pomogneš li njihovom očuvanju, jedinstvena i lijepa odredišta možda neće više postojati za buduće naraštaje.
Gdje god je moguće hodaj pješice ili koristi javni prijevoz.
Ova je aktivnost dijelom etwinning projekta"Small step to a big goal - what can I do for Earth?".
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.