Simbol Uskrsa od starog ormara
Autor: Lareta Žubrinić, 15. 3. 2021.
U iščekivanju nadolazećih uskrsnih blagdana, učenici 3. razreda na satu INA, okupljeni u Likovno-etno skupinu, izradili su zeca tako što su reciklirali dio starog ormara.
Kako su to napravili? Iskoristili su vrata starog školskog ormara, dvije daske (palete), nekoliko čavala i malo boje.
Na vrata ormara, koja su prvo obrusili, nacrtali su obrise zeca, a naš vrijedni domar je izrezao oblik (ipak su oni još premali da bi samostalno baratali pilom).
Uz savjet i pomoć učiteljice Lidije obojili su ga i uredili kako su mislili da je najbolje.
A kad je bio gotov, stavili su mu ukras na glavu, predivan cvijet napravljen od stare majice, pa je tako naš zec postao zečica!
Uz taj simbol Uskrsa, učenici su stavili još jedan - jaja (od kartona, višak koji nastane nakon uramljivanja slika, a darovao nam staklar Kolesarić iz Slatine).
Jako je zanimljivo i korisno nečemu starom dati novi život i namjenu! U tome su svakako uspjeli i na taj način ispunili jedan od ciljeva eTwinning projekta "Small steps to a big goal- what can I do for Earth?".
Sada uskrsna zečica ponosno stoji na ulazu u našu školu i pozdravlja učenike i učitelje.
Tko zna, možda prizove kakvog dobrog zeca koji će nas ovoga Uskrsa obradovati darovima.
Kako god bilo, trećaši će vam još o tome javiti!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.