Božićna radionica s roditeljima učenika
Autor: Ruža Živković, 14. 12. 2022.
U utorak 13. prosinca 2022., osim što smo s učenicima posadili božićnu pšenicu, organizirali smo i božićnu radionicu s roditeljima učenika 5., 6. i 7. razreda. Cilj ove radionice bilo je druženje i rad s roditeljima, a sam rezultat možete vidjeti u nastavku.
Najrasprodavanija predstava u osječkom Hrvatskom narodnom kazalištu svake godine je balet koji je napisao ruski skladatelj Petar Iljič Čajkovski. Kako smo i ove godine imali želju otići na ovaj balet, ali do ulaznica nismo uspjeli doći, odlučili smo organizirati božićnu radionicu s roditeljima naših učenika kako bismo sami izradili nekoliko Orašara koji će krasti prostor naše škole u ovo zimsko vrijeme.
Ova tri Orašara koja smo napravili su sva od recikliranog materijala koji su skupili naši zaposlenici. Plastične kante, konzerve, kutije od čipsa, stari tepih i razna druga odjeća poslužila nam je za izradu ovih ljepotana.
Ovim putem bismo se željeli zahvaliti svim roditeljima koji su se odazvali pozivu na radionicu i svojim vrijendim rukama pomogli nam u ostvarenju zamišljenog. Osim naših "školskih mama zaposlenica" Marije Peček, Monike Brzice, Ivane Škrnički Lukić i Slađane Stojanović, sudjelovale su i Sanja Jakočić, Marica Ćosić, Jelena Bužonja, Marinela Žiga, Nada Vujasin i jedan jedini, ali vrijedni tata Dragan Medved.
Božićna radionica ove godine bila je u organizaciji razrednika Dalibora Korpaka (5. razred), Maje Pavlić (6. razred) i pedagoginje škole Ruže Živković, a priključili su nam se u radu i drugi zaposlenici kao što su Ivona Butek, Anamarija Roštaš i Ivana Škrobo koji su svoje slobodno vrijeme odvojili za ovaj projekt.
Svim sudionicima želimo reći jedno veliko HVALA, a tijek i rezultat ove trosatne radionice pogledajte u priloženom videu.
Video: Lareta Žubrinić, ravnateljica
Tekst i fotografije: Ruža Živković, pedagoginja
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.