Ozelenimo naše dvorište školsko i uzviknimo zvonko: HO, HO, HO!
Autor: Maja Pavlić, 29. 12. 2023.
U božićnom duhu (i njuhu ) odradili smo i posljednja dva tjedna nastave prvog polugodišta. Kroz božićne radionice, već sad tradicionalnu božićnu čajanku i „secret Santa“ u 7. razredu OŠ, odlučili smo taj božićni ugođaj podijeliti i sa Majčicom prirodom te i za nju učiniti nekoliko dobrih djela.
Najprije smo, na satima Engleskoga jezika, kroz tjedan, u skupinama, izrađivali kalendar dobrih djela koje smo kroz tjedan radili, svaki učenik u svom mjestu stanovanja, s naglaskom na brigu o planetu, čišćenje smeća na javnim mjestima te hodanje, vožnju biciklima i romobilima, a ne automobilima.
Posljednji tjedan nastave, a da spojimo ugodno s korisnim, uhvatimo i svježeg zraka te budemo korisni, izašli smo u dvorište škole i sudjelovali u aktivnostima ekološke udruge Urbano zeleni laik, Ozelenimo gradove i općine Hrvatske.
Zadatak nam je bio posaditi dvije sadnice (crveni javor te japansku ukrasnu trešnju) u dvorište naše škole, a kako bismo i sami imali trajni podsjetnik da smo i mi pridonijeli ozelenjivanju okoliša i drugima prenijeli poruku o važnosti očuvanja naše planete.
Istini za volju, nije nam zadatak bio baš najlakši, jutarnje temperature su ipak u minusu pa je zemlja smrzla….ali uz volju i snagu koju smo izvlačili iz pete, uspjeli smo razbiti smrznute komade i iskopati potrebne rupe. Bravo za nas!
Dok su jedni kopali rupe, pljevili i odstanjivali korov te vrijedno pripremali zemlju za sadnju sadnica koje su nam donirale Hrvatske šume, dio učenika pomagao je domaru u sakupljanju lišća, pa da odmah napravimo još jednu korisnu stvar i očistimo okoliš škole.
Pluća punih svježeg zraka, obogaćenog okoliša škole za još koju sadnicu te punog srca kako smo i ove godine sudjelovali u ovoj odličnoj kampanji „Zasadi stablo, ne budi panj“, možemo vam reći kako zaista vrijedi onaj dobro poznati stih: „Kad se male ruke slože, sve se može, sve se može!“
Do sljedeće godine i slijedeće akcije, svima sretni i uspješni blagdani!
Učenici 7. razreda OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica i
njihova razrednica Maja Pavlić
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.