Svečanosti u čast kruha!
Autor: Đora Đorđević, 20. 10. 2024.
U PŠ Miljevci u četvrtak, 17. listopada i matičnoj školi u petak 18. listopada bilo je i svečano i zabavno...
Zajedničkom slikovnom prezentacijom na školskom panou i izložbom krušnih proizvoda koje su naši učenici pripremili uz pomoć svojih vještih mama i baka te molitvom i blagoslovom kruha i ostalih ukusnih pripravaka od različitih vrsta brašna, miljevački učenici su u društvu svojih razrednih učiteljica i vjeroučitelja Đore Đorđevića svečano obilježili Dan kruha i Dane zahvalnosti za plodove zemlje.
Cijelim školskim prostorom širio se tog dana ugodan i zanosan miris KRUHA, kojega smo u vrijeme velikog odmora imali priliku i kušati. I ne samo kušati, nego ga se nasititi! Mmmmmm... bio je to doživljaj za pamćenje!
Nismo, naravno, zaboravili naglasiti kako je tom našem osobitom užitku prethodio zahtijevan rad mnogih vrijednih ruku: ratara, mlinara, pekara...
Također, i naših mama i baka koje svojim gastronomskim vještinama svake godine doprinesu našim velikim i malim svečanostima.
Kao i ranijih godina, ovaj je dan u našoj školi bio je izvrstan povod za izražavanje iskrene zahvalnosti za mogućnost svakodnevnog uživanja u hrani koja „život znači”!
Naše osjećaje radosti i zahvalnosti naposljetku smo izrazili i pjesmom „Mlin” (1. r.) i igrokazom „Domaća zadaća za Dane kruha”. (3. i 4. r.).
U matičnoj školi, pod velikim odmorom, molitvu blagoslova kruha i krušnih proizvoda uputio je župnik župe uznesenja Blažene Djevice Marije velečasni Ivan Štivičić. Naglasak je stavio na važnost kruha u svagdanjem životu. Kruh zemlje koji hrani tijelo i euharistijski kruh koji hranu dušu.
Učenici petog razreda imali su kratki recital o kruhu i plodovima zemlje.
Vjerujemo i zazivamo u svojim molitvama, da uz Božju providnost i blagoslov, svi ljudi diljem naše domovine i svijeta imaju dovoljno „kruha našeg svagdašnjeg” svakog dana na svome stolu.
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.